Choinka z piernika

Zgłoś nadużycie
  • przepisiak

Składniki:

60 dag mąki
40 dag miodu
4 jaja
20 dag cukru
4 dag masła
łyżeczka sody
2 łyżeczki przyprawy do pierników
lukier:
2 białka
25 dag cukru pudru
łyżeczka octu 6-proc.
łyżeczka mąki ziemniaczanej


do dekoracji:
zielone wiórki kokosowe
świeczki dekoracyjne
kolorowe cukierki


Sposób przygotowania:

W rondelku najpierw podgrzewaj miód i cukier do momentu, aż się rozpuszczą. Potem mąkę wymieszaj z przyprawą korzenną i sodą, dodaj przestudzony miód oraz masło i jaja. Wyrób ciasto i odstaw na godzinę do lodówki, następnie rozwałkuj na grubość około 0,5 cm.

Z otrzymanego placka wykrój 7 krążków w taki sposób, aby każdy następny był mniejszy od wcześniejszego. Największy powinien mieć średnicę około 25 cm. Każdemu z tych krążków nadaj kształt gwiazdy, odpowiednio go wycinając. Z pozostałego ciasta, rozwałkowanego na grubość 1 cm, znów wytnij 7 krążków, przy czym każdy następny też ma być mniejszy od poprzedniego. Największy powinien mieć średnicę około 8 cm.

Na natłuszczonych blachach ułóż składowe elementy choinki i wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C; piecz 15-20 minut.

Przygotuj lukier: białka utrzyj z cukrem pudrem na pulchną gładką masę, dodaj ocet i mąkę ziemniaczaną, bardzo dokładnie wymieszaj.

Z upieczonych i wystudzonych elementów „zmontuj” choinkę. Na tacy połóż największą gwiazdę posmarowaną w środku lukrem i przykryj ją największym krążkiem. Wierzch krążka posmaruj lukrem i przykryj mniejszą gwiazdą. I tak, aż wszystkie elementy choinki zostaną złożone.

Całość oblej pozostałym lukrem i obsyp zielonymi wiórkami kokosowymi.Choinkę udekoruj świeczkami i cukierkami. Ciasto jest już gotowe do spożycia.